„Jedná se o fototerapii, čili terapii účinkem speciálně formovaného světelné paprsku s určitými vlastnostmi. Díky tomu je jeho průnik ke tkáním cílenější, efektivnější a intenzivnější,” popisuje princip fungování laserové terapie primářka stodské rehabilitace Jana Boudová s tím, že nejrozšířenějším využitím je aplikace v místech bolestivých šlachových, svalových či úponových struktur, které vznikly v důsledku pracovního či sportovního přetížení. Typická je bolest Achillovy šlachy, tenisový loket či zánět šlach na ruce.
Laser rovněž umožňuje rychlejší hojení u poúrazových stavů, třeba po výronech kotníku, distorzích kolen apod. A velké využití má při aplikaci na jizvy. „Rovněž k podpoře hojení a možnosti ovlivnění bolestivosti a zrání jizvy. Díky mnoha nastavitelným parametrům je však spektrum diagnóz, které lze jeho terapií ovlivnit v praxi, mnohem širší a zahrnuje např. i artrózu kloubů, bolesti zad, onemocnění nervů, syndrom karpálního tunelu, patní ostruhu, ale i pískání v uchu neboli tinnitus. Na základě vyšetření v naší ordinaci zvážíme, zda by pro daného pacienta byla terapie laserem vhodná či nikoli a doporučíme ji,“ říká dále primářka.
Přes vysokou účinnost nehradí zatím laserové terapie systém zdravotního pojištění. Stodská nemocnice ale chce, aby byly maximálně dostupné. Cenu jedné aplikace má proto nastavenou vzhledem k dalším poskytovatelům velmi nízko. Stojí 250 korun. „Obvykle nabízíme 10 aplikací po sobě, každý den jednu. Minimální počet je šest, lépe ale osm,“ doplňuje Jana Boudová.
Vysokovýkonný laser BTL-6000 Hight Intenzity Laser je vyvinut a vyroben českou společností BTL zdravotnická technika - více info k výrobku zde.