Už žádná lůžka bez elektrického ovládání. Stodská nemocnice nahradila od podzimu do současnosti i poslední neelektrická lůžka za nová. Pacienti i personál tak mohou ovládat výšku pelesti, náklon zad, podhlavník, část pod nohami, a na některých specializovaných lůžkách i náklon do strany, pouze pomocí dálkového ovládání.
Nemocnice pořídila 60 těchto lůžek za zhruba 4,7 milionu korun. Slouží na oddělení následné péče, interně, chirurgii i gynekologicko-porodnickém oddělení. Kromě nich má nemocnice i nová transportní lůžka.
„Většina lůžek v nemocnici byla elektricky polohovatelná už dříve. Stále ale zbývala na některých pokojích i starší lůžka, kde za prvé těch možností upravování pelesti bylo méně a za druhé se to muselo dělat silou. Zvlášť u těžkých nebo imobilních pacientů to bylo někdy hodně fyzicky náročné,“ říká hlavní sestra Stodské nemocnice Drahoslava Letáková s tím, že s novými lůžky si uleví jak personál, tak i sami pacienti. „Prakticky nás nemusí k polohování vůbec volat. Je to pro ně i větší pohodlí a komfort,“ doplňuje hlavní sestra.
Všechna lůžka jsou určena k pobytu hospitalizovaných pacientů. Jedno z nich, které zamířilo na jednotku intenzivní péče, má však navíc i další speciální funkce, jako je třeba sledování hmotnosti pacienta. Součástí těchto lůžek jsou i matrace. Některé z nich lze opět pomocí ovládání dofouknout a zvětšit tak jejich tuhost a vůbec změnit vlastnosti. Používají se hlavně u nepohyblivých pacientů.
A k lůžkům dokoupila nemocnice také noční stolky, stojany na infuzní pumpy a hrazdu. Mimo ně pořídila nemocnice za dva miliony korun i devět transportních lůžek. „Slouží výhradně k převozu pacientů od sanitek do příjmových ambulancí a případně pak na rentgen nebo lůžková oddělení, kde se přeloží na standardní lůžko. Transportní lůžka jsou užší, aby s nimi bylo možné lépe manipulovat, mají větší a měkčí kolečka, aby jízda byla pohodlná, samozřejmě mají jinak řešené úchyty, aby se sanitářům dobře drželi, jdou upravit jako křeslo a jejich součástí je i kontrastní deska, kdyby byla potřeba udělat rentgen pacienta přímo na tomto transportním lůžku,“ popisuje správce přístrojové techniky Stodské nemocnice Tomáš Brýna.
Cílem 98. výzvy IROP, v níž nemocnice žádaly o finanční podporu, je s ohledem na potenciální civilizační hrozby rozvoj, modernizace a posílení takzvané páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče. Myšlena je i přímo schopnost reagovat na krizi související například s pandemií onemocnění covid.
„REACT počítá s rozdělením částky 21,7 miliardy korun. Je určena nemocnicím, které patří do takzvané páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče, tedy nemocnicím s urgentními příjmy, kam patří i Klatovská, Domažlická, Stodská a Rokycanská nemocnice,“ říká vedoucí oddělení projektů a dotací nemocnic Plzeňského kraje Iveta Hametová s tím, že nemocnice mohly žádat o částku až 150 milionů korun. Nejvíce se jí přiblížila nemocnice v Klatovech se schválenou dotací 145 milionů. Stodská nemocnice realizuje projekty v hodnotě 99 milionů korun.
Ve všech nemocnicích se jedná částečně o obnovu současných přístrojů, které už v nemocnici slouží. Ty nově nahradí modernější například s vyšší výkonností, bezpečnější nebo s rozšířenými funkcemi. Zároveň ale budou nemocnice pořizovat i vybavení, které zatím nemají. Rozšiřují totiž rozsah ambulantní i lůžkové péče.