Trainee- program, stáž a po dvou letech má stodská gynekologie novou lékařku

24. 10. 2021

Magazín SRDCE - NAŠI LIDÉ

Když jako studentka pátého ročníku plzeňské lékařské fakulty absolvovala povinnou praxi na gynekologickém oddělení Stodské nemocnice, ještě jí ani nenapadlo, že se s tímto zdravotnickým zařízením profesně propojí. Pak ale přišla v šestém ročníku předstátnicová stáž a letos už nastoupila MUDr. Marcela Laštovková do Stoda jako zaměstnanec s lékařským titulem.

I přesto, že poslední rok byl a je ve zdravotnictví mimořádně náročný, nastoupil do nemocnic Plzeňského kraje nadstandardní počet mediků, zpravidla po absolvování plzeňské Lékařské fakulty Karlovy univerzity. Čtyři mladé lékařky, které odstartovaly kariéru u našich pacientů, představujeme v článku: Nemocnice Plzeňského kraje jsou pro mladé lékaře ideální volbou

„Chtěla jsem se víc seznámit s prací v oboru gynekologie-porodnictví, proto jsem využila možnosti trainee-programu, který nemocnice nabízela. Tehdy jsem tu byla poprvé. Moc se mi zde líbilo, proto jsem ve Stodské nemocnici strávila i šestý ročník studia, kdy jsem absolvovala předstátnicové stáže. Chtěla jsem pracovat v menší nemocnici blízko Plzně, takže Stod byl ideální volbou,“ shrnuje mladá lékařka, která letos v červnu promovala a po prázdninách už do nemocnice nastoupila s lékařským titulem.

Zvolila si menší nemocnici kvůli tomu, že se dle svých přátel ze studií dostane k mnoha věcem dřív, než na klinických pracovištích například v Praze. „Dostávám možnost se rychle učit praktickým dovednostem, za což jsem velmi ráda,“ říká Marcela Laštovková s tím, že i když je zde velice krátce, už se setkala s řadou diagnóz. „Vzhledem k tomu, že jsem se s oddělením seznámila už dříve, nemůžu říct, že by mě něco překvapilo. Kolektiv je tu přátelský a vždy když potřebuji, kdokoliv z kolegů mi rád poradí,“ doplňuje.

A proč si zvolila gynekologii? „Během studia jsem postupně zjistila, že bych chtěla dělat jeden z chirurgických oborů. Po čtvrtém ročníku jsem absolvovala stáž na gynekologicko-porodnickém oddělení, kde mě tento obor velmi zaujal. Během následujících dvou studijních let, kdy jsme měli možnost se seznámit s mnoha dalšími obory, jsem se už jen utvrdila v tom, že ke gynekologii mě to táhne nejvíc,“ uvádí.

Do Stoda dojíždí z Plzně, kam se přestěhovala z Losiné. Když není v práci, tak se věnuje některému z mnoha svých koníčků a nejčastěji sportu.

„Věnuji se sportovnímu šermu, občas si zaběhám, zajezdím na kole nebo cvičím jógu. Ráda chodím po horách, také si ráda pustím nějaký seriál, nebo přečtu knížku,“ uvádí mladá lékařka, která se k tomuto oboru rozhodla při studiu na gymnáziu, kdy jí bavila biologie a především biologie člověka. „Proto jsem se rozhodla ubírat zdravotnickým směrem. Vybírala jsem mezi fyzioterapií a medicínou a nakonec zvítězila medicína,“ shrnuje.

Pacientky ji zatím potkávají hlavně na příjmu. Do její pracovní agendy patří už ale například i menší gynekologické zákroky, jako je například hysteroskopie nebo kyretáž, asistuje u větších operací a v neposlední řadě si plní povinnosti u rodiček.

Samozřejmě ji čeká ještě mnoho studijních povinností, asi jako většina mladých lékařů se bude chtít v dalších létech získat atestaci. „V současné době se stále učím, takže zatím je mým cílem získat co nejvíce znalostí a dovedností, které jsou potřeba k výkonu tohoto povolání,“ uzavírá.