Nemocnice i nadále podává proti nemoci covid monoklonální protilátky

11. 1. 2022

KRÁTKÁ INFORMACE

Stodská nemocnice i nadále podává pacientům, u nichž je pravděpodobná nákaza variantou delta onemocnění covid, monoklonální protilátky (MAB). Lidé, kteří se nakazí a obávají se následných příznaků, nebo dokonce komplikovaného průběhu nemoci, tak mohou nadále poptat tento typ léčby buď u svého praktického lékaře, nebo přímo v nemocnici.

Aplikace protilátek Casirivimab a Imdevimab (REGN-Cov2) může odvrátit závažný průběh onemocnění a potřebu hospitalizace. Brání totiž vstupu viru do buněk a jeho replikaci, čímž redukuje potřebu hospitalizace a v konečném důsledku i riziko smrti až o 70 procent. Aplikaci indikuje nemocniční koordinátor, tedy pověřený lékař nemocnice.

Nemocnice v České republice a zejména ve velkých městech už ale pomalu léčbu monoklonálními látkami utlumují. MAB jsou totiž účinné právě proti variantě delta, nikoli v případě mutace omikron, proti kter se používají antivirotika. Protilátky se tedy poskytují za určitých předpokladů

• ideálně se znalostí varianty SARS-CoV-2 u infikované osoby - pak se podávají MAB při průkazu varianty delta,
  • není-li známá varianta, lze podat MAB v nejlepším zájmu pacienta, pokud výskyt varianty omikron v daném regionu nepřesáhl 50 procent, což se zatím v Plzeňském kraji nestalo.

Info k podávání MAB ve Stodské nemocnici zde