Krajské nemocnice rozšiřují provoz antigenního testování. Otevřeno je nově i v neděli

29. 1. 2021

KRÁTKÁ INFORMACE

Nemocnice Plzeňského kraje rozšiřují provoz odběrových míst, aby zvýšily kapacitu vyšetření antigenními testy. Důvodem je rostoucí poptávka ze strany přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů a úprava mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, která nově umožňuje účastníkům zdravotního pojištění v ČR bezplatné vyšetření antigenním testem jednou za tři dny. Tři krajské nemocnice zařadily mezi odběrové dny i neděli, kdy je poptávka ze strany pendlerů nejvyšší.

„Nová pravidla bavorské vlády pro přeshraniční pracovníky zvýšila v našich nemocnicích a nejvíce v Domažlicích a Klatovech poptávku po antigenních testech až trojnásobně oproti začátku roku. Největší zájem je o neděli a pondělní dopoledne, neboť v pondělí těmto lidem zpravidla začíná pracovní týden a nemohou se zdržovat v dlouhých kolonách na hranicích. Proto jsme posílili hlavně tyto dny,“ říká mluvčí nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Provoz odběrových míst pro antigenní testy

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí také upravilo pravidla pro poskytování testů. Systém zdravotního pojištění je bude nově hradit už po třech dnech. Dosud si je mohli zájemci na vrub pojištění nechat udělat pouze jednou za pět dnů.

Další pravidla zůstávají nezměněna. Bezplatné zhotovení antigenního testu je určeno pouze účastníkům zdravotního pojištění v ČR. V případě pendlerů pouze těm, kteří mají buď klasickou modrou kartičku české zdravotní pojišťovny nebo žlutou pro zaměstnance v EU, na které ovšem musí mít nápis „PLNÁ PÉČE“. „Pokud mají na kartičce vyznačenou jen částečnou péči, nebo nemají kartičku české pojišťovny vůbec, nebo mají tento doklad propadlý, pak jim test nemůžeme udělat. Nadále totiž platí, že samoplátcům vyšetření neprovádíme,“ doplňuje mluvčí.

Zdravotní pojišťovny zároveň nauhradí test lidem, kteří prodělali onemocnění covid v uplynulých 90 dnech od zamýšleného testu.

Nemocnice Plzeňského kraje předávají výsledek testu v českém jazyce a od 26. ledna i v anglickém jazyce na vlastním potvrzovacím dokumentu, který je v Bavorsku uznáván. Pokud ale zájemce požaduje potvrzení o výsledku antigenního testu na mezinárodním formuláři Ministerstva zdravotnictví ČR, pak si jej musí přinést sám a vyplněný, aby zdravotníci označili už pouze výsledek testu a razítko. „Nemáme kapacity, abychom na odběrových místech dělali další administrativu. Museli bychom snížit počty testů,“ vysvětluje Jiří Kokoška.