Algeziologická ambulance neboli ambulance chronické bolesti se otevřela ve Stodské nemocnici na podzim 2022. Vede ji anestezioložka Libuše Ircingová, která se už 12 let věnuje také algeziologii a je i členem týmu Centra pro léčbu bolesti (CLB) ve FN Plzeň, se kterým její stodská ordinace spolupracuje.
„Ordinaci jsem ve Stodu založila, aby se síť těchto ordinací dál rozšiřovala. V populaci totiž přibývá lidí s vleklými bolestmi a tedy i poptávka po této péči,“ říká Libuše Ircingová s tím, že během dvou let od zprovoznění se poptávka po péči ve Stodě více než ztrojnásobila. „Začínali jsme s tříhodinovou ordinační dobou. Loni jsme ji rozšířili na pět hodin a nyní tedy bude dvakrát delší. Snažíme se zachovat krátké čekací lhůty. Velmi nás těší výborná spolupráce s ostatními obory v nemocnici. Vstřícný personál nemocniční lékárny pro naše nemocné připravuje mimo jiné i extrakt z léčebného konopí, který je u některých pacientů velmi přínosný. Naše velké množství intervenčních výkonů se daří realizovat díky spolupráci se zaměstnanci chirurgie, radiodiagnostiky i gynekologie“ dodává.
Algeziologická ambulance
|
Pacienti se musí do ordinace předem objednat, ideálně po konzultaci nebo s doporučením ošetřujícího lékaře (praktik, ortoped, neurolog apod.).
„S pacientem se domluvíme na termínu první návštěvy a co všechno by měl přinést s sebou. Po vyšetření pak navrhneme postup léčby. Ta probíhá farmakologicky i intervenčními postupy. Farmakoterapie zahrnuje léky mnoha forem i ze skupin léčiv, které nejsou v běžných ambulancích a na běžné bolesti předepisovány. Intervenční postupy pak zahrnují i takzvané opichy v prostředí zákrokového sálku pod rentgenovou navigací nebo s ultrazvukem v naší ambulanci“ říká lékařka.
Čekací lhůty na první vyšetření jsou aktuálně dva až tři týdny. „Samozřejmě pokud se nám ozve pacient s akutní bolestí způsobenou onkologickým onemocněním nebo léčbou, tak se pro nej snažíme najít co nejkratší termín,“ připomíná sestra Nikola Konradyová.
Nejčastěji řešené bolesti a potíže
|