Nemocnice se vrací k běžnému provozu. Obnovuje ambulantní péči o neakutní pacienty i plánované operace

22. 4. 2020

AKTUALITA, OBNOVA PÉČE

Stodská nemocnice se od tohoto týdne vrací k běžnému provozu a začíná opět poskytovat péči i pacientům, jejichž léčbu či ošetření bylo možné v uplynulých dnech dočasně posunout. Od středy začaly ambulantní provozy a poradny opět ošetřovat i neakutní pacienty a v příštím týdnu zahájí provoz ambulantní část rehabilitačního oddělení a spustí se i plánované operace. S nimi se opět zvýší i spotřeba krve.

„Současný stav epidemie v našich spádových oblastech nám dovoluje se pozvolna vracet k původnímu provozu. Kdyby se ale situace jakkoli zhoršovala jsme připraveni to rozvolňování péče zbrzdit nebo se případně i vrátit do dosavadního režimu. Všechny uvedené záměry restartu neakutní péče proto berme jako orientační,“ říká ředitel nemocnice Alan Sutnar s tím, že i nadále přetrvávají důležitá epidemiologická opatření.

Opatření

„Před vchodem monitorujeme pacienty a provádíme triáž na pacienty bez příznaku nemoci Covid-19 a na pacienty suspektní, u nich je patrné nějaké riziko nákazy. Zároveň platí, že pokud to není nezbytně nutné, neměli by nás navštěvovat pacienti s nařízenou karanténou a jiní rizikoví pacienti, jako jsou pendleři nebo řidiči mezinárodní dopravy a kvůli vlastní bezpečnosti i starší pacienti nad 65 let. Samozřejmostí je nošení roušky a dodržování hygienických opatření,“ doplňuje ředitel.

Zpřísněná bezpečnostní opatření bude dodržovat i personál. Ten bude nadále používat ochranné prostředky a pomůcky, a pokud to nebude pro ošetření nezbytně nutné, bude minimalizovat přímý kontakt s pacientem.

Z důvodu bezpečnosti zdravotníků bude každý operovaný pacient před plánovanou operací odebrán a testován na nákazu koronavirem. Výsledky by měla mít nemocnice v řádech hodin. Pokud by byl u pacienta výsledek testu pozitivní, bude operace dále odložena (netýká se akutních neodkladných operací).

Ambulance

V uplynulých dnech ošetřovaly ambulance pouze pacienty s akutními zdravotními potížemi. Neakutním pacientům poskytovali lékaři konzultace telefonicky nebo mailem. Od středy 22. dubna jsou ambulance i poradny opět v běžném provozu a mohou přicházet i další pacienti tzn. chroničtí, na kontroly, ke konzultacím apod. Je ale doporučeno se předem telefonicky domluvit, nebo kde je to nutné, objednat.

Rehabilitace

Rehabilitační oddělení ošetřovalo po dobu hlavních epidemiologických opatření výhradně hospitalizované pacienty. Ambulantní terapie byly pozastavené. Od pondělí 27. dubna se procedury v omezené míře obnoví. Pacienti si mohou opět domlouvat termíny terapií na telefonním čísle 377 193 645. „Každý opět projde vyšetřením v rehabilitační ambulanci, abychom ověřili jeho současný zdravotní stav. Objednávat budeme hlavně akutní stavy, tedy poúrazové a pooperační. Provoz bude probíhat v omezeném rozsahu, aby se pacienti nehromadili v čekárnách a byl zajištěn odstup mezi jednotlivými pacienty a procedurami," říká primářka rehabilitačního oddělení Ludmila Wabneggerová.

Plánované operace

Chirurgické a gynekologické oddělení provádělo všechny akutní neodkladné operace, při nichž by prodlením docházelo ke zhoršení zdravotního stavu. Od příštího týdne začne opět neakutní plánovaná operativa. „Pacienti, kterým byl zákrok odložen, nás nemusí sami od sebe kontaktovat. Budeme volat my je a nabízet jim nejbližší možné termíny. Zároveň už nabízíme předoperační vyšetření a termíny i novým pacientům. Jsme připraveni v nejbližších dnech plán operací dle potřeby zintenzivnit,“ popisuje Alan Sutnar.

Dárcovství krve

S obnovením plánované operativy souvisí i vyšší spotřeba krve, kterou Stodské nemocnici poskytuje transfuzní oddělení Klatovské nemocnice, popř. i Rokycanské nemocnice. „Vyzýváme proto dárce, kteří chodí darovat do Rokycan či Klatov nebo na výjezdové odběry a cítí se být zdraví a splňují současná zpřísněná opatření pro dárce, aby se vrátili k běžnému režimu dárcovství a začali opět darovat v obvyklé frekvenci,“ doplňuje ředitel.