Krajské nemocnice nabízí veřejným institucím vyšetření imunity proti spalničkám

27. 5. 2019

TISKOVÁ ZPRÁVA, PREVENCE

Nemocnice Plzeňského kraje reagují na nepříznivou situaci ve výskytu spalniček, kterou způsobuje i klesající proočkovanost české populace. V těchto dnech proto nabízí institucím veřejného sektoru, jejichž zaměstnanci jsou v pravidelném styku s veřejností, vyšetření imunity proti spalničkám a to za mimořádnou cenu 195 korun. O odběry projevily hned v prvních dnech zájem tři stovky pracovníků.

„Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, a i když je téměř celá populace proočkována, zdaleka ne každý má dostatek protilátek. Nemocných v posledních letech přibývá a to i v Plzeňském kraji. Chceme tomu čelit. Nabízíme proto vyšetření hladiny protilátek za nejnižší možnou cenu, která odpovídá jen a pouze nákladům tohoto vyšetření,“ vysvětluje šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že vyšetření na vlastní žádost nehradí zdravotní pojištění.

Nabídka vyšetření imunity

V první polovině května bylo vyšetření přímo nabídnuto krajskému úřadu a organizacím zřizovaným Plzeňským krajem, kam patří třeba střední školy, muzea, galerie, dětské domovy, centra sociálních služeb a další. Oslovena byla rovněž policie a hasiči, pokud vyšetření obranyschopnosti neabsolvovali v rámci vlastní organizace. Od pondělka 20 května se z těchto institucí dostavily k vyšetření dvě stovky zaměstnanců a další stovka je objednána.

A ode dneška směřuje nabídka také městským a obecním úřadům. „Víme, že mají zájem hlavně o vyšetření třeba terénních sociálních pracovníků, u nichž je riziko setkání s nemocným spalničkami vyšší. A nabídka je samozřejmě určena i pro městy zřizované organizace, například základní či mateřské školy,“ říká manažer laboratoří nemocnic Plzeňského kraje Miroslav Zábranský.

Větším radnicím přijde nabídka mailem či dopisem, včetně popisu dalšího postupu. Pokud ale budou mít zájem o očkování zaměstnanců i obce, které přímou nabídku neobdrží, mohou kontaktovat koordinátory akce na mailu spalnicky@klatovy.nemocnicepk a nabídku následně dostanou.

Nemocnice poskytují vyšetření i samoplátcům popřípadě i firmám v soukromém sektoru. V tomto případě ale za cenu odpovídající úhradě zdravotních pojišťoven. Systém zdravotního pojištění vyšetření na hladinu protilátek proti spalničkám plošně nehradí. Pouze ve vybraných případech, kdy například daná osoba přišla do styku s nemocným a měla by absolvovat pobyt v karanténě nebo je u ní podezření na onemocnění.

Odběrná místa

Vyšetření se provádí odběrem vzorku krve, která je následně testována na množství protilátek. Odběry lze v rámci NPK absolvovat na pěti odběrných místech. Radnice obdrží podrobné informace k odběrům od koordinátorů akce, popř. si je mohou vyžádat na spalnicky@klatovy.nemocnicepk.cz.

• Domažlická nemocnice
  • Klatovská nemocnice
  • Rokycanská nemocnice
  • Stodská nemocnice
  • Poliklinika Bory Plzeň - kostní ambulance (pouze online objednávky)
  • Nemocnice Horažďovice

Očkování

Výsledky vyšetření obdrží každý dohodnutým způsobem. V případě, že u někoho bude hladina protilátek proti spalničkám nedostatečná, měl by zvážit očkování. To zájemcům zajistí už přímo jejich ošetřující lékař (zpravidla praktický lékař). Podle aktuálních informací je již v ČR dostatek očkovacích vakcín.

Proti spalničkám se v Čechách sice očkuje standardně už od 70. let. Poslední studie ale ukázaly, že účinné protilátky má méně než 70 procent lidí v produktivním věku, u nichž se imunita testuje. Zhruba třetina lidí od 20 do 60 let nemá proti spalničkám vytvořenou žádnou nebo jen velmi nízkou obranyschopnost.

V České republice na počátku milénia měly spalničky jen jednotky pacientů ročně. V roce 2017 ale počet nemocných skokově vzrostl na téměř 150. Loni pak bylo evidováno 207 případů a z toho 17 v Plzeňském kraji. Letos už počet nemocných přesáhl hranici pěti stovek, přičemž v Plzeňském kraji bylo 30 nemocných.

Vyšetření zaměstnanců nemocnic

Vyšetření imunity proti spalničkám už k dnešku absolvovalo také 1300 z celkového počtu 1900 zaměstnanců krajských nemocnic. U 459 byla zjištěna nedostatečná nebo hraniční hladina protilátek. Tito zaměstnanci postupně absolvují očkování.

Spalničky

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Šíří se vzduchem, k přenosu dochází přímo kapénkami od nemocných osob nebo nepřímo přes předměty kontaminované nemocným. Podobně se šíří i chřipka, ale pravděpodobnost přenosu spalniček na jinou osobu je násobně vyšší.

Nemocný je nakažlivý pro své okolí již čtyři dny před objevením vyrážky. „Příznaky nemoci jsou kromě vyrážky i horečka, kašel, rýma, bělavé tečky se zarudlým okolím v ústech a na sliznici tváře, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. Nejcharakterističtější je ale právě červená až fialová vyrážka, která se objevuje čtvrtý až pátý den. Začíná na záhlaví, pak na obličeji, krku, břiše a končetinách,“ popisuje epidemioložka krajských nemocnic Helena Nová.

Jakmile vyrážka postihne celé tělo, až tehdy začíná zpravidla klesat teplota a nastává rekonvalescence. Spalničky někdy provází i komplikace, jako například zápal plic, zánět středního ucha nebo vedlejších nosních dutin a vzácně i zánět centrálního nervového systému.